Residual current device (RCD) of the Lisa series from Schrack is designed to protect electrical circuits from leakage currents and overloads.
Main characteristics:
- Rated current: 25 A
- Number of poles: 2
- Leakage trip current: 30 mA
- Trip characteristic: B (instantaneous)
- Type: A — sensitive to sinusoidal and pulsating leakage currents
- Breaking capacity: 10 kA
- Power loss: 5.5 W
Operating temperature range: from -25°C to +40°C
Dimensions and weight:
- Length: 76 mm
- Width: 54 mm
- Height: 80 mm
- Net weight: 0.39 kg
Compliance with standards:
- EN 61009-1:2012 + A1:2014 + A2:2014
- EN 61009-2-1:1994 + A11:1998
- EN 62606:2013
EAN-code: 9004840567823
Packaging: 1 or 40 pcs.
| EAN-code | 9004840567823 |
|---|---|
| Net length | 76.00 mm |
| Net width | 54.00 mm |
| Net height | 80.00 mm |
| Net weight | 0.39 kg |
| Power loss | 5.50 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 40°C |
| Characteristic | B |
| Current | 25 A |
| Poles | 2 |
| Leakage trip current | 30 mA |
| Type | Instantaneous |
| Type | A (sensitive to pulsating current) |
| Series | AFDD LISA |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Standard | EN 61009-1:2012 + A1:2014 + A2:2014, EN 61009-2-1:1994 + A11:1998, EN 62606:2013 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 40 pcs. |
