
1 / 9
1 / 9
Motor Protection Switch 0.43-1A/3 BE2
Article: BE200100--
15 430 ₸
In stock
Motor Protection Switch 0.43-1A/3 BE2 — a three-pole motor protection switch manufactured by Schrack, designed to protect asynchronous motors against overload and short-circuit conditions.
Main Characteristics:
- Adjustable current range: 0.63–1.0 A
- Rated operating voltage: 230/240 V, 400/415 V, 440 V, 500 V, 690 V
- Rated frequency: 50/60 Hz
- Rated insulation voltage [Ui]: 690 V
- Rated impulse withstand voltage [Uimp]: 8000 V
- Short-circuit release setting: 13 A
- Release class: Class 10A
- Standards: IEC EN 60947-2, IEC EN 60947-4-1
Constructive Features:
- Type of overload release: Thermal
- Main contacts: 3 normally open contacts
- Auxiliary contacts: 1 normally open + 1 normally closed
- Connection type: Screw terminal
- Cross-section for main contacts: 8.8 mm²
- Mechanical endurance of main contacts: 100,000 cycles
- Mechanical endurance of auxiliary contacts: 100,000 cycles
- Maximum switching frequency at AC-3: 30 operations per hour
- Mounting: U-shaped rail
Operating Conditions:
- Ambient temperature: from –5 °C to +40 °C
- Relative humidity: 50 %
- Degree of protection: IP20
- Pollution degree: 3
- Protection against electrical shock: Finger-proof
- Maximum altitude above sea level: 2000 m
Physical Parameters:
- Net dimensions: 44.50 × 91.30 × 94.90 mm
- Net weight: 0.24 kg
- Power loss: 6.00 W
Tightening Torques:
- Main cables: 1.7 Nm
- Control circuit cables: 1.2 Nm
Mounting Requirements:
- Maximum deviation in vertical direction: 5°
- Maximum deviation in horizontal plane: 5°
Packaging: 1 pc., 60 pc.
| EAN code | 9004840796308 |
|---|---|
| Net width | 44.50 mm |
| Net height | 94.90 mm |
| Net depth | 91.30 mm |
| Net weight | 0.24 kg |
| Power loss | 6.00 W |
| Min. ambient temperature | -5°C |
| Max. ambient temperature | 40°C |
| Size | 0 |
| Current range | 0.63-1.0 A |
| Type | Motor protection switch |
| Rated operating voltage | 230/240 V, 400/415 V, 440 V, 500 V, 690 V |
| Rated frequency | 50/60 Hz |
| Rated impulse withstand voltage [Uimp] | 8000 V |
| Rated insulation voltage [Ui] | 690 V |
| Adjustable current range | 0.63 - 1 A |
| Rated current of release at AC-3 | 1 A |
| Short-circuit release setting | 13 A |
| Standard | IEC EN 60947-2, IEC EN 60947-4-1 |
| Release class | Class 10A |
| Poles | 3 |
| Mechanical endurance Main contact (Operation cycle) | 100000 |
| Mechanical endurance Auxiliary contact (cycle) | 100000 |
| Maximum switching frequency at AC-3 per hour | 30 |
| Design of the overload release | Thermal |
| Relative humidity | 50% |
| Protection against electrical shock | Finger-proof |
| Degree of protection | IP20 |
| Connection type | Screw terminal |
| Diameter of main contact cable cross-section | 8.8 mm² |
| Tightening torque [main cable] | 1.7 Nm |
| Tightening torque [control circuit cables] | 1.2 Nm |
| Mounting position max. deviation in vertical direction | 5° |
| Mounting position max. deviation in horizontal plane | 5° |
| Max. Altitude | 2000 m |
| Pollution degree | 3 |
| Main contacts | 3 normally open contacts |
| Auxiliary contacts | 1 normally open contact + 1 normally closed contact |
| Mounting | U-shaped rail |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 60 pc. |
- Photo 1: Motor Protection Switch 0.43-1A/3 BE2 (JPG, 278 KB)
- Photo 2: Motor Protection Switch 0.43-1A/3 BE2 (JPG, 279 KB)
- Photo 3: Motor Protection Switch 0.43-1A/3 BE2 (JPG, 361 KB)
- Photo 4: Motor Protection Switch 0.43-1A/3 BE2 (JPG, 345 KB)
- Photo 5: Motor Protection Switch 0.43-1A/3 BE2 (JPG, 384 KB)
- Photo 6: Motor Protection Switch 0.43-1A/3 BE2 (JPG, 284 KB)
- Photo 7: Motor Protection Switch 0.43-1A/3 BE2 (JPG, 398 KB)
- Photo 8: Motor Protection Switch 0.43-1A/3 BE2 (JPG, 412 KB)
- Photo 9: Motor Protection Switch 0.43-1A/3 BE2 (JPG, 438 KB)