
1 / 9
1 / 9
Motor Protection Switch 1.6-2.5A/3 BE2
Article: BE200250--
15 430 ₸
In stock
Motor protection switch designed for control and protection of asynchronous motors against overload and short circuit. The device contains a thermal release for overload protection in the range of 1.6–2.5 A and an electromagnetic short-circuit release with a setting value of 33.50 A.
Key technical characteristics:
- Rated operating voltage: 230/240 V, 400/415 V, 440 V, 500 V, 690 V
- Rated frequency: 50/60 Hz
- Adjustable current range: 1.6–2.5 A
- Number of poles: 3
- Release class: Class 10A (operating time 10–13 s at 10×Ir current)
- Rated impulse withstand voltage (Uimp): 8000 V
- Rated insulation voltage (Ui): 690 V
Contacts and switching capacity:
- Main contacts: 3 closing contacts (3NO)
- Auxiliary contacts: 1 closing + 1 opening contact (1NO+1NC)
- Mechanical endurance: 100,000 cycles (main and auxiliary contacts)
- Maximum switching frequency at AC-3: 30 per hour
- Power loss: 6.00 W
Connection and installation:
- Connection type: Screw terminal
- Main cable cross-section: up to 8.8 mm²
- Main cable tightening torque: 1.7 Nm
- Control circuit cable tightening torque: 1.2 Nm
- Installation type: U-shaped bus bar
- Maximum vertical deviation: 5°
- Maximum horizontal deviation: 5°
Operating conditions:
- Temperature range: –5…+40 °C
- Relative humidity: 50%
- Degree of protection: IP20 (protection against direct contact — Finger-proof)
- Pollution degree: 3 (industrial environment)
- Maximum installation altitude: 2000 m above sea level
Standards compliance:
IEC EN 60947-2, IEC EN 60947-4-1
Dimensions and weight:
- Width: 44.50 mm
- Height: 94.90 mm
- Depth: 91.30 mm
- Net weight: 0.29 kg
Manufacturer: Schrack
EAN code: 9004840796322
| EAN code | 9004840796322 |
|---|---|
| Net width | 44.50 mm |
| Net height | 94.90 mm |
| Net depth | 91.30 mm |
| Net weight | 0.29 kg |
| Power loss | 6.00 W |
| Min. ambient temperature | -5°C |
| Max. ambient temperature | 40°C |
| Size | 0 |
| Current range | 1.6-2.5 A |
| Type | Motor protection switch |
| Rated operating voltage | 230/240 V, 400/415 V, 440 V, 500 V, 690 V |
| Rated frequency | 50/60 Hz |
| Rated impulse withstand voltage [Uimp] | 8000 V |
| Rated insulation voltage [Ui] | 690 V |
| Adjustable current range | 1.6–2.5 A |
| Rated current of release at AC-3 | 2.50 A |
| Short-circuit release setting value | 33.50 A |
| Standard | IEC EN 60947-2, IEC EN 60947-4-1 |
| Release class | Class 10A |
| Pole | 3 |
| Mechanical endurance main contact (Operation cycle) | 100000 |
| Mechanical endurance auxiliary contact (cycle) | 100000 |
| Maximum switching frequency at AC-3 per hour | 30 |
| Design of the overload release | Thermal |
| Relative humidity | 50% |
| Protection against electrical shock | Finger-proof |
| Degree of protection | IP20 |
| Connection type | Screw terminal |
| Main contact diameter for cable connection | 8.8 mm² |
| Tightening torque [main cable] | 1.7 Nm |
| Tightening torque [control circuit cables] | 1.2 Nm |
| Installation position max. vertical deviation | 5° |
| Installation position max. horizontal deviation | 5° |
| Max. altitude | 2000 m |
| Pollution degree | 3 |
| Main contacts | 3 closing contacts |
| Additional auxiliary contacts | 1 closing contact + 1 opening contact |
| Installation | U-shaped bus bar |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 60 pcs. |
- Photo 1: Motor Protection Switch 1.6-2.5A/3 BE2 (JPG, 281 KB)
- Photo 2: Motor Protection Switch 1.6-2.5A/3 BE2 (JPG, 280 KB)
- Photo 3: Motor Protection Switch 1.6-2.5A/3 BE2 (JPG, 368 KB)
- Photo 4: Motor Protection Switch 1.6-2.5A/3 BE2 (JPG, 335 KB)
- Photo 5: Motor Protection Switch 1.6-2.5A/3 BE2 (JPG, 381 KB)
- Photo 6: Motor Protection Switch 1.6-2.5A/3 BE2 (JPG, 297 KB)
- Photo 7: Motor Protection Switch 1.6-2.5A/3 BE2 (JPG, 450 KB)
- Photo 8: Motor Protection Switch 1.6-2.5A/3 BE2 (JPG, 408 KB)
- Photo 9: Motor Protection Switch 1.6-2.5A/3 BE2 (JPG, 424 KB)