
1 / 9
1 / 9
Motor Protection Switch 2.5-4A/3 BE2
Article: BE200400--
15 430 ₸
In stock
Motor protection switch designed for protecting asynchronous electric motors from overload and short circuit. The device provides reliable circuit disconnection when preset current values are exceeded.
Technical specifications:
- Current adjustment range: 2.5 - 4.0A
- Rated operating voltage: 230/240V, 400/415V, 440V, 500V, 690V
- Rated frequency: 50/60 Hz
- Rated insulation voltage [Ui]: 690V
- Rated impulse withstand voltage [Uimp]: 8000V
- Trip current at AC-3: 4A
- Short-circuit release setting value: 51A
- Number of poles: 3
- Overload release type: Bimetallic (thermal)
- Release class: 10A
- Degree of protection: IP20
- Protection against electric shock: Finger-proof protection
Contacts and switching:
- Main contacts: 3 closing contacts
- Auxiliary contacts: 1 closing + 1 opening contact
- Mechanical endurance of main contacts: 100,000 operations
- Mechanical endurance of auxiliary contacts: 100,000 cycles
- Maximum switching frequency at AC-3: 30 operations/hour
Installation and connection:
- Connection type: Screw terminal
- Main contact cross-section: 8.8 mm²
- Main cable tightening torque: 1.7 Nm
- Control circuit cable tightening torque: 1.2 Nm
- Mounting method: U-shaped rail (DIN rail)
- Permissible vertical deviation during mounting: ±5°
- Permissible deviation in horizontal plane: ±5°
Operating conditions:
- Ambient temperature: from -5°C to +40°C
- Relative humidity: 50%
- Maximum installation altitude: 2000 m
- Pollution degree: 3
- Power consumption: 6.0 W
Standards compliance:
The device complies with the requirements of IEC EN 60947-2 and IEC EN 60947-4-1.
Dimensions and weight:
- Width: 44.5 mm
- Height: 94.9 mm
- Depth: 91.3 mm
- Net weight: 0.29 kg
Manufacturer: Schrack
Packaging: 1 pc. or 60 pcs.
| EAN code | 9004840796339 |
|---|---|
| Net width | 44.50mm |
| Net height | 94.90mm |
| Net depth | 91.30mm |
| Net weight | 0.29kg |
| Power loss | 6.00W |
| Min. ambient temperature | -5°C |
| Max. ambient temperature | 40°C |
| Size | 0 |
| Current range | 2.5-4.0A |
| Type | Motor protection switch |
| Rated operating voltage | 230/240V, 400/415V, 440V, 500V, 690V |
| Rated frequency | 50/60Hz |
| Rated impulse withstand voltage [Uimp] | 8000V |
| Rated insulation voltage [Ui] | 690V |
| Adjustable current range | 2.5 - 4A |
| Rated current of release at AC-3 | 4A |
| Short-circuit release setting value | 51A |
| Standard | IEC EN 60947-2, IEC EN 60947-4-1 |
| Release class | Class 10A |
| Pole | 3 |
| Mechanical endurance main contact (operation cycle) | 100000 |
| Mechanical endurance auxiliary contact (cycle) | 100000 |
| Maximum switching frequency at AC-3 per hour | 30 |
| Design of the overload release | Thermal |
| Relative humidity | 50% |
| Protection against electrical shock | Finger-proof |
| Degree of protection | IP20 |
| Connection type | Screw terminal |
| Diameter of main contacts for cable connection | 8.8mm² |
| Tightening torque [main cable] | 1.7Nm |
| Tightening torque [control circuit cables] | 1.2Nm |
| Mounting position max. deviation vertically | 5° |
| Mounting position max. deviation in horizontal plane | 5° |
| Max. altitude | 2000m |
| Pollution degree | 3 |
| Main contacts | 3 closing contacts |
| Additional auxiliary contacts | 1 closing contact + 1 opening contact |
| Mounting | U-shaped rail |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 60 pc. |
- Photo 1: Motor Protection Switch 2.5-4A/3 BE2 (JPG, 280 KB)
- Photo 2: Motor Protection Switch 2.5-4A/3 BE2 (JPG, 280 KB)
- Photo 3: Motor Protection Switch 2.5-4A/3 BE2 (JPG, 368 KB)
- Photo 4: Motor Protection Switch 2.5-4A/3 BE2 (JPG, 335 KB)
- Photo 5: Motor Protection Switch 2.5-4A/3 BE2 (JPG, 357 KB)
- Photo 6: Motor Protection Switch 2.5-4A/3 BE2 (JPG, 287 KB)
- Photo 7: Motor Protection Switch 2.5-4A/3 BE2 (JPG, 453 KB)
- Photo 8: Motor Protection Switch 2.5-4A/3 BE2 (JPG, 414 KB)
- Photo 9: Motor Protection Switch 2.5-4A/3 BE2 (JPG, 431 KB)