
1 / 9
1 / 9
Motor Protection Switch 6-10/3 BE2
Article: BE201000--
15 430 ₸
In stock
Motor Protection Switch 6-10/3 BE2 — three-pole motor protection switch with adjustable current range of 6-10A. Designed for protection of asynchronous motors against overload and short circuit.
Main Characteristics:
- Rated operating voltages: 230/240V, 400/415V, 440V, 500V, 690V
- Rated frequency: 50/60Hz
- Number of poles: 3 poles
- Current adjustment range: 6-10A
- Rated current at AC-3: 10A
- Short circuit current: 138A
- Release class: Class 10A
- Rated insulation voltage [Ui]: 690V
- Rated impulse withstand voltage [Uimp]: 8000V
Design Features:
- Type of overload release: Thermal
- Main contacts: 3 make contacts
- Auxiliary contacts: 1 make contact + 1 break contact
- Mechanical endurance: 100000 operations (main and auxiliary contacts)
- Maximum switching frequency at AC-3: 30 per hour
- Degree of protection: IP20
- Protection against electrical shock: Finger-proof
Technical Parameters:
- Power loss: 6.0W
- Type of connection: Screw terminal
- Cable cross-section: 8.8mm²
- Tightening torque of main cable: 1.7Nm
- Tightening torque of control circuit cables: 1.2Nm
- Mounting: U-shaped busbar
- Maximum deviation in vertical direction: 5°
- Maximum deviation in horizontal plane: 5°
Operating Conditions:
- Ambient temperature: from -5°C to +40°C
- Relative humidity: up to 50%
- Maximum altitude above sea level: 2000m
- Pollution degree: 3
Standards compliance: IEC EN 60947-2, IEC EN 60947-4-1
Dimensions and Weight:
- Width: 44.50mm
- Height: 94.90mm
- Depth: 91.30mm
- Net weight: 0.29kg
Manufacturer: Schrack
Package contents: 1 pc., package of 60 pcs.
| EAN code | 9004840796353 |
|---|---|
| Width net | 44.50mm |
| Height net | 94.90mm |
| Depth net | 91.30mm |
| Weight net | 0.29kg |
| Power loss | 6.00W |
| Min. ambient temperature | -5°C |
| Max. ambient temperature | 40°C |
| Size | 0 |
| Current range | 6.0-10.0A |
| Type | Motor protection switch |
| Rated operating voltage | 230/240V, 400/415V, 440V, 500V, 690V |
| Rated frequency | 50/60Hz |
| Rated impulse withstand voltage [Uimp] | 8000V |
| Rated insulation voltage [Ui] | 690V |
| Adjustable current range | 6 - 10A |
| Rated current of release at AC-3 | 10A |
| Short circuit release setting value | 138A |
| Standard | IEC EN 60947-2, IEC EN 60947-4-1 |
| Release class | Class 10A |
| Pole | 3 |
| Mechanical endurance main contact (Operation cycle) | 100000 |
| Mechanical endurance auxiliary contact (cycle) | 100000 |
| Maximum switching frequency at AC-3 per hour | 30 |
| Design of the overload release | Thermal |
| Relative humidity | 50% |
| Protection against electrical shock | Finger-proof |
| Degree of protection | IP20 |
| Type of connection | Screw terminal |
| Diameter of main contacts for cable connection | 8.8mm² |
| Tightening torque [main cable] | 1.7Nm |
| Tightening torque [control circuit cables] | 1.2Nm |
| Mounting position max. deviation in vertical direction | 5° |
| Mounting position max. deviation in horizontal plane | 5° |
| Max. Altitude | 2000m |
| Pollution degree | 3 |
| Main contacts | 3 make contacts |
| Additional auxiliary contacts | 1 make contact + 1 break contact |
| Mounting | U-shaped busbar |
| Manufacturer | Schrack |
| Package | 1 pc., 60 pcs. |
- Photo 1: Motor Protection Switch 6-10/3 BE2 (JPG, 278 KB)
- Photo 2: Motor Protection Switch 6-10/3 BE2 (JPG, 284 KB)
- Photo 3: Motor Protection Switch 6-10/3 BE2 (JPG, 375 KB)
- Photo 4: Motor Protection Switch 6-10/3 BE2 (JPG, 344 KB)
- Photo 5: Motor Protection Switch 6-10/3 BE2 (JPG, 362 KB)
- Photo 6: Motor Protection Switch 6-10/3 BE2 (JPG, 436 KB)
- Photo 7: Motor Protection Switch 6-10/3 BE2 (JPG, 398 KB)
- Photo 8: Motor Protection Switch 6-10/3 BE2 (JPG, 409 KB)
- Photo 9: Motor Protection Switch 6-10/3 BE2 (JPG, 284 KB)