
Flush-mounted distribution board, 1 row, 12 modules, transparent door
Article: BK080001--
13 280 ₸
In stock
Flush-mounted electrical distribution board for concealed installation with one row for 12 modules. Designed for placement in wall cavity for finishing.
Main Characteristics:
- Construction: concealed installation (built into wall)
- Capacity: 1 row, 12 modular positions (TE)
- Degree of protection: IP40 (protection against direct spray ingress)
- Door: transparent plastic, provides visual control without opening
- Dimensions (net): 282 × 230 × 106 mm
- Weight: 0.92 kg
- Enclosure color: RAL 9010 (pure white)
- Temperature range: -25…+60°C
- Door material: transparent plastic
- Safety: halogen-free (Halogen-free)
- Power loss: -17 W
Application:
The board is used in residential and commercial facilities for distribution of electrical energy and placement of protective and switching apparatus (automatic circuit breakers, RCDs, relays, etc.). The flush-mounted design allows integration of the board into wall finishing with minimal visual protrusion.
Manufacturer: Schrack (Austria)
Packaging options: 1 or 5 pcs.
| EAN code | 9004840466768 |
|---|---|
| Width net | 282.00 mm |
| Height net | 230.00 mm |
| Depth net | 106.00 mm |
| Weight net | 0.92 kg |
| Power loss | -17.00 W |
| Minimum ambient temperature | -25°C |
| Maximum ambient temperature | 60°C |
| Design | Flush mounting, with door |
| Rows | 1 |
| TE in series | 12 |
| Degree of protection | IP40 |
| Color | RAL 9010 (pure white) |
| Manufacturer | Schrack |
| Installation | Built-in |
| Material - Door | Plastic, transparent |
| Halogen-free | Yes |
| Packaging | 1 pcs, 5 pcs |