
Recessed Enclosure, 1 Row, 8 Modules, White Door
Article: BK080050--
11 130 ₸
To order
Recessed modular enclosure in single-row configuration designed for concealed wall mounting. Calculated for placement of 8 modules of TE width (standard DIN 35 mm rail).
Key Characteristics:
- Design: Concealed installation with protective door
- Degree of Protection: IP40 — protection against direct water spray and dust
- Overall Dimensions: 210 × 230 × 100 mm (W × H × D)
- Weight: 0.68 kg
- Temperature Range: from −25°C to +60°C
- Door Color: RAL 9010 (Pure White)
- Door Material: Plastic
- Halogen-free: Yes
- Manufacturer: Schrack
Technical Data:
Power loss in standby mode is −13 W. The enclosure is designed for built-in installation in wall structures with subsequent covering by a plastic door.
Field of Application: Distribution and switching of single-phase and three-phase circuits in residential and commercial facilities.
Packaging: Available in packaging of 1 piece or 5 pieces.
| EAN Code | 9004840521306 |
|---|---|
| Width Net | 210.00 mm |
| Height Net | 230.00 mm |
| Depth Net | 100.00 mm |
| Weight Net | 0.68 kg |
| Power Loss | −13.00 W |
| Min. Ambient Temperature | −25°C |
| Max. Ambient Temperature | 60°C |
| Design | Concealed installation with door |
| Rows | 1 |
| TE in Series | 8 |
| Degree of Protection | IP40 |
| Color | RAL 9010 (Pure White) |
| Manufacturer | Schrack |
| Mounting | Recessed |
| Material - Door | Plastic |
| Halogen-free | Yes |
| Packaging | 1 piece, 5 pieces |