
Automatic Circuit Breaker BM C1/2, 10kA
Article: BM017201--
17 830 ₸
To order
A two-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. The device is rated for a nominal current of 1A with a C tripping characteristic and a breaking capacity of 10kA.
Technical specifications:
- Type: AC-MCB (multi-pole automatic circuit breaker for AC)
- Number of poles: 2
- Rated current: 1A
- Characteristic: C (for circuits with inrush currents)
- Breaking capacity: 10kA
- Power loss: 3.10W
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
- Dimensions: width 35.60mm × height 83.00mm × depth 74.90mm
- Net weight: 0.22kg
Regulatory basis:
The circuit breaker is developed in accordance with international standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
EAN code: 9004840449617
Packaging options: 1 pc., 6 pc., 60 pc.
| EAN code | 9004840449617 |
|---|---|
| Width (net) | 35.60mm |
| Height (net) | 83.00mm |
| Depth (net) | 74.90mm |
| Net weight | 0.22kg |
| Power loss | 3.10W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 2 |
| Rated current | 1A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pc., 60 pc. |