
Automatic Circuit Breaker BM ME C20/2, 10kA
Article: BM017220ME
7 660 ₸
To order
Automatic circuit breaker of the BMS0 series equipped with an electromagnetic trip unit (ME) is designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Main characteristics:
- Rated current: 20A
- Breaking capacity: 10kA at rated voltage
- Trip characteristic: C (time-current characteristic for mixed loads)
- Number of poles: 2 (double-pole)
- Design: AC-MCB-ME (AC automatic circuit breaker with electromagnetic trip unit)
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
- Power loss: 6.60W
Dimensions and weight:
- Width: 35.60mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Weight: 0.24kg
Regulatory standards:
The circuit breaker complies with standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs.
| EAN code | 9004840590142 |
|---|---|
| Width (net) | 35.60mm |
| Height (net) | 83.00mm |
| Depth (net) | 74.90mm |
| Weight (net) | 0.24kg |
| Power loss | 6.60W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 2 |
| Rated current | 20A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs. |