
Automatic Circuit Breaker BM C40/2, 10kA
Article: BM017240--
22 380 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series with a rated current of 40A and switching capacity of 10kA. Characteristic C trip curve is designed to protect distribution networks against overloads and short circuits.
Key Parameters:
- Type: AC-MCB (single-phase modular automatic circuit breaker)
- Number of poles: 2
- Rated current: 40A
- Switching capacity: 10kA
- Trip characteristic: C
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
- Power loss: 7.50W
- Overall dimensions: 35.60 × 83.00 × 74.90 mm
- Weight: 0.24 kg
Standards Compliance: The electrical device is designed in accordance with the requirements of EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack (Austria)
Packaging: available in quantities of 1 pc., 6 pc. or 60 pc.
| EAN Code | 9004840391923 |
|---|---|
| Net Width | 35.60 mm |
| Net Height | 83.00 mm |
| Net Depth | 74.90 mm |
| Net Weight | 0.24 kg |
| Power Loss | 7.50 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 2 |
| Rated Current | 40A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Switching Capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pc., 60 pc. |