
Automatic Circuit Breaker BM C63/2, 10kA
Article: BM017263--
30 970 ₸
To order
Modular automatic circuit breaker designed for protection of electrical circuits against overload and short circuit. Two-pole device with nominal current 63 A and breaking capacity 10 kA. Characteristic C provides protection for circuits with moderate inrush currents.
Main Parameters:
- Nominal current: 63 A
- Number of poles: 2
- Breaking capacity: 10 kA
- Characteristic: C
- Type: AC-MCB (alternating current)
- Power dissipation: 11.50 W
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
Physical Dimensions:
- Width: 35.60 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Weight: 0.24 kg
Standards Compliance: The module is developed and tested in accordance with EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack (Austria)
Packaging Options: 1 pc., 6 pcs., 60 pcs.
| EAN Code | 9004840391947 |
|---|---|
| Width net | 35.60 mm |
| Height net | 83.00 mm |
| Depth net | 74.90 mm |
| Weight net | 0.24 kg |
| Power dissipation | 11.50 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 2 |
| Nominal current | 63 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Version | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pcs., 60 pcs. |