
Automatic Circuit Breaker BM ME C2/3, 10kA
Article: BM017302ME
23 680 ₸
To order
Modular automatic circuit breaker of the BMS0 series, designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Main parameters:
- Nominal current: 2A
- Trip characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Breaking capacity: 10kA
- Number of poles: 3
- Execution: AC-MCB-ME (modular circuit breaker for alternating current networks)
Technical characteristics:
- Device type: BMS0-ME
- Power loss: 4.10W
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
- Dimensions: width 53.40mm × height 83.00mm × depth 74.90mm
- Weight: 0.32kg
Standards compliance:
The circuit breaker complies with the requirements of:
- EN 60898-1:2019 (Automatic circuit breakers for protection of household and similar installations)
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013 (Low-voltage switchgear)
- EN 60947-2:2017 + A1:2020
- EN 63000:2018 (Hazardous substances in electrical products)
Packaging: supplied in blocks of 4 and 40 units.
Manufacturer: Schrack (Austria)
EAN code: 9004840591286
| EAN code | 9004840591286 |
|---|---|
| Net width | 53.40mm |
| Net height | 83.00mm |
| Net depth | 74.90mm |
| Net weight | 0.32kg |
| Power loss | 4.10W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Nominal current | 2A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10kA |
| Execution | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 4 pcs., 40 pcs. |