
Automatic Circuit Breaker BM C4/3, 10kA
Article: BM017304--
30 040 ₸
To order
Modular automatic circuit breaker for protection of electrical circuits against overloads and short circuit currents. Three-pole device with rated current 4A and switching capacity 10kA provides reliable operation in distribution boards of residential and industrial facilities.
Key Specifications:
- Protection Type: characteristic C (selective protection for circuits with normal inrush currents)
- Current Limiting Class: AC-MCB in accordance with IEC 60898-1
- Operating Temperature Range: from -40°C to +75°C
- Power Loss: 4.40W at rated current
- Dimensions: width 53.4 mm (occupies 3 DIN-rail modules)
- Weight: 0.37 kg
Standard Compliance:
Device developed and tested in accordance with:
- EN 60898-1:2019 (household and similar automatic circuit breakers)
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013 (industrial circuit breakers)
- EN 60947-2:2017 + A1:2020
- EN 63000:2018 (materials and components)
Manufacturer: Schrack (reliable Austrian manufacturer of electrical equipment).
Supply Options: available in packages of 1, 4, or 40 units depending on facility requirements.
| EAN Code | 9004840391961 |
|---|---|
| Net Width | 53.40 mm |
| Net Height | 83.00 mm |
| Net Depth | 74.90 mm |
| Net Weight | 0.37 kg |
| Power Loss | 4.40 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Rated Current | 4 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Switching Capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 40 pcs. |