
Automatic Circuit Breaker BM ME C10/3, 10kA
Article: BM017310ME
11 540 ₸
To order
Automatic Circuit Breaker BM ME C10/3 — modular protective device for electrical circuits against overloads and short circuits.
Main Characteristics:
- Rated Current: 10 A
- Number of Poles: 3 (three-pole)
- Trip Characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Breaking Capacity (Icu): 10 kA
- Type: AC-MCB-ME (single-phase modular circuit breaker)
- Series: BMS0, Model BMS0-ME
Climatic Parameters:
- Operating Temperature Range: from -40°C to +75°C
- Power Loss at Rated Current: 4.60 W
Dimensions and Weight:
- Width: 53.40 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Net Weight: 0.37 kg
Normative Basis:
The circuit breaker complies with requirements EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
EAN Code: 9004840527216
Available Packaging Options: 1 pcs, 4 pcs, 40 pcs
| EAN Code | 9004840527216 |
|---|---|
| Net Width | 53.40 mm |
| Net Height | 83.00 mm |
| Net Depth | 74.90 mm |
| Net Weight | 0.37 kg |
| Power Loss | 4.60 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 3 |
| Rated Current | 10 A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 4 pcs, 40 pcs |