
Automatic Circuit Breaker BM C13/3, 10kA
Article: BM017313--
21 790 ₸
To order
Three-pole automatic circuit breaker designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. Intended for installation in distribution boards and control panels.
Key Specifications:
- Rated Current: 13 A
- Number of Poles: 3
- Breaking Capacity: 10 kA
- Trip Characteristic: C (for circuits with inductive load)
- Type: AC-MCB (modular automatic circuit breaker for alternating current)
- Power Loss: 7.80 W
- Operating Temperature Range: from -40°C to +75°C
Dimensions and Weight:
- Width: 53.40 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Net Weight: 0.37 kg
Standards Compliance:
Complies with EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: 1 pc., 4 pcs., 40 pcs.
| EAN Code | 9004840391992 |
|---|---|
| Net Width | 53.40 mm |
| Net Height | 83.00 mm |
| Net Depth | 74.90 mm |
| Net Weight | 0.37 kg |
| Power Loss | 7.80 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Rated Current | 13 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pcs., 40 pcs. |