
Automatic Circuit Breaker BM C20/3, 10kA
Article: BM017320--
22 920 ₸
To order
A three-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. Rated current 20 A, breaking capacity 10 kA, tripping characteristic C (time-current characteristic for general application).
Technical parameters:
- Number of poles: 3
- Rated current: 20 A
- Breaking capacity: 10 kA
- Characteristic: C
- Power loss: 9.80 W
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
Dimensions and weight:
- Width: 53.40 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Net weight: 0.37 kg
Compliance standards: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
Available packaging: 1 pc., 4 pc., 40 pc.
| EAN code | 9004840392012 |
|---|---|
| Width net | 53.40 mm |
| Height net | 83.00 mm |
| Depth net | 74.90 mm |
| Net weight | 0.37 kg |
| Power loss | 9.80 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Rated current | 20 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pc., 40 pc. |