
Automatic Circuit Breaker BM ME C63/3, 10kA
Article: BM017363ME
23 680 ₸
To order
Three-pole automatic circuit breaker designed for protection of alternating current electrical circuits. Intended for use in distribution boards and distribution devices.
Main Characteristics:
- Rated Current: 63A
- Number of Poles: 3
- Trip Characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Breaking Capacity (Icu): 10 kA
- Voltage: AC (alternating)
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
- Power Loss: 17.20 W
Physical Dimensions:
- Width: 53.40 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Weight: 0.37 kg
Regulatory Standards: Complies with requirements of EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack Elektrotechnik (Austria)
Packaging Options: 1 pc., 4 pcs., 40 pcs.
| EAN Code | 9004840527292 |
|---|---|
| Width (net) | 53.40 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Weight (net) | 0.37 kg |
| Power Loss | 17.20 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | +75°C |
| Characteristic | C |
| Number of Poles | 3 |
| Rated Current | 63 A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pcs., 40 pcs. |