
Automatic Switch BM ME C20/4, 10kA
Article: BM017420ME
15 650 ₸
To order
Four-pole automatic switch of the BMS0 series with a rated current of 20A and a breaking capacity of 10kA. Designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits in residential and industrial installations.
Technical parameters:
- Tripping characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Number of poles: 4
- Rated voltage: AC
- Design: MCB-ME (miniature automatic switch with auxiliary contact)
- Breaking capacity: 10 kA
- Power dissipation: 12.80 W
- Ambient temperature range: -40°C to +75°C
Physical dimensions:
- Width: 71.20 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Net weight: 0.48 kg
Standards compliance:
The device is designed in accordance with EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack Electrotechnics
Available packaging options: 1 pc., 3 pcs., 30 pcs.
EAN-code: 9004840590180
| EAN-code | 9004840590180 |
|---|---|
| Net width | 71.20 mm |
| Net height | 83.00 mm |
| Net depth | 74.90 mm |
| Net weight | 0.48 kg |
| Power dissipation | 12.80 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 4 |
| Rated current | 20 A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pcs., 30 pcs. |