
Automatic Circuit Breaker BM ME C25/4, 10kA
Article: BM017425ME
16 620 ₸
To order
Four-pole automatic circuit breaker for protection of alternating current electrical circuits. Designed for switching and protection against overloads and short-circuit currents in distribution panels and control systems.
Main Parameters:
- Rated Current: 25A
- Number of Poles: 4 (four-pole)
- Tripping Characteristic: C (for circuits with normal and increased inrush currents)
- Switching Capacity: 10kA
- Design: AC-MCB-ME (modular automatic circuit breaker for alternating current)
Mechanical Characteristics:
- Dimensions: width 71.20 mm, height 83.00 mm, depth 74.90 mm
- Weight: 0.46 kg
- Power Loss: 12.00 W
Operating Conditions:
- Ambient Temperature Range: from -40°C to +75°C
Normative Basis:
The circuit breaker complies with international standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: 1 pc., 3 pcs., 30 pcs.
| EAN Code | 9004840591323 |
|---|---|
| Net Width | 71.20 mm |
| Net Height | 83.00 mm |
| Net Depth | 74.90 mm |
| Net Weight | 0.46 kg |
| Power Loss | 12.00 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 4 |
| Rated Current | 25 A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Switching Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pcs., 30 pcs. |