
Automatic circuit breaker BM ME C6/1+N, 10kA
Article: BM017606ME
6 935 ₸
To order
Automatic circuit breaker of the BMS0 series with C tripping characteristic designed for protection of electrical circuits in residential and commercial premises. Intended for protection against overload and short circuit currents.
Key specifications:
- Nominal current: 6A
- Configuration: 1 pole + neutral (1+N)
- Breaking capacity: 10kA
- Tripping characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Power dissipation: 1.60W at nominal current
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
Physical dimensions and weight:
- Width: 35.60mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net weight: 0.22kg
Standards compliance:
The circuit breaker complies with the requirements of standards EN 60898-1:2019 (household and similar electrical automatic circuit breakers), EN 60947-2 (low-voltage switchgear and control gear) and EN 63000:2018 (materials and substances).
Manufacturer: Schrack (Austrian manufacturer of electrical equipment)
Packaging options: 6 or 60 units.
| EAN code | 9004840619003 |
|---|---|
| Width net | 35.60mm |
| Height net | 83.00mm |
| Depth net | 74.90mm |
| Weight net | 0.22kg |
| Power dissipation | 1.60W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 1+N |
| Nominal current | 6A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 6 units, 60 units |