
Automatic Circuit Breaker BM ME C10/1+N, 10kA
Article: BM017610ME
6 935 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker with neutral (1+N) from Schrack manufacturer, BMS0-ME series. Designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits in AC networks.
Main Parameters:
- Rated Current: 10A
- Tripping Characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Switching Capacity: 10kA
- Design: AC-MCB-ME (modular automatic circuit breaker for alternating current)
Technical Specifications:
- Installation width: 35.60mm (2 modules)
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net weight: 0.22kg
- Power loss: 1.70W
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
Regulatory Basis: Complies with requirements of EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Packing Options: available in packages of 1, 6, or 60 pieces.
EAN Code: 9004840619041
| EAN Code | 9004840619041 |
|---|---|
| Width Net | 35.60mm |
| Height Net | 83.00mm |
| Depth Net | 74.90mm |
| Net Weight | 0.22kg |
| Power Loss | 1.70W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1+N |
| Rated Current | 10A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Switching Capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs. |