
Automatic Circuit Breaker BM ME C16/1+N, 10kA
Article: BM017616ME
6 935 ₸
To order
Single-pole with neutral (1+N) automatic circuit breaker of the BMS0-ME series from Schrack. Designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits in single-phase AC networks.
Key Parameters:
- Rated Current: 16A
- Trip Characteristic: C (tripping at 5–10 times the rated current)
- Switching Capacity: 10 kA
- Configuration: 1 pole + neutral (1+N)
- Design: AC-MCB-ME (micro-module automatic circuit breaker)
Operating Conditions:
- Temperature Range: from –40 °C to +75 °C
- Power Loss: 2.60 W (at rated current)
Dimensions and Weight:
- Width: 35.60 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Net Weight: 0.22 kg
Normative References:
The circuit breaker is designed in accordance with EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Supply Options: available in packages of 1, 6, or 60 units.
| EAN Code | 9004840619058 |
|---|---|
| Width (net) | 35.60 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Weight (net) | 0.22 kg |
| Power Loss | 2.60 W |
| Min. Ambient Temperature | –40 °C |
| Max. Ambient Temperature | 75 °C |
| Characteristic | C |
| Poles | 1+N |
| Rated Current | 16 A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Switching Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 unit, 6 units, 60 units |