
Automatic Circuit Breaker BM C1/3+N, 10kA
Article: BM017801--
45 430 ₸
To order
An automatic circuit breaker designed for protection of alternating current electrical circuits. Intended for mounting on DIN rails in distribution panels and control cabinets.
Technical Parameters:
- Number of Poles: 3+N (three-phase with neutral)
- Rated Current: 1 A
- Trip Characteristic: C (for circuits with normal inrush currents)
- Switching Capacity: 10 kA (at rated voltage)
- Rated Voltage: 230/400 V AC
- Type of Execution: AC-MCB (modular automatic circuit breaker for alternating current)
- Operating Temperature Range: from −40°C to +75°C
- Power Dissipation: 4.80 W
Physical Dimensions:
- Width: 71.20 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Net Weight: 0.44 kg
Standard Compliance:
EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: 1 pc., 3 pcs., 30 pcs.
| EAN Code | 9004840392609 |
|---|---|
| Width (Net) | 71.20 mm |
| Height (Net) | 83.00 mm |
| Depth (Net) | 74.90 mm |
| Weight (Net) | 0.44 kg |
| Power Dissipation | 4.80 W |
| Min. Ambient Temperature | −40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3+N |
| Rated Current | 1 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Switching Capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pcs., 30 pcs. |