
Automatic Circuit Breaker BM C6/3+N, 10kA
Article: BM017806--
26 050 ₸
To order
Automatic circuit breaker designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. Modular device with C tripping characteristic (medium breaking curve), intended for mixed loads with moderate inrush currents.
Technical Parameters:
- Rated Current: 6A
- Configuration: 3 poles + neutral (3+N)
- Commutation Capacity: 10kA
- Tripping Characteristic: C (short-circuit currents 5-10In)
- Voltage: alternating current (AC-MCB)
- Power Loss: 4.60W
Operating Conditions:
- Temperature Range: -40°C to +75°C
- Installation Type: modular DIN-rail mounting
- Dimensions (Overall): 71.2 × 83.0 × 74.9 mm
- Weight: 0.46 kg
Regulatory Compliance:
Manufacturer Schrack produces the device in accordance with European standards: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
EAN Code: 9004840392630
Packaging Options: 1 pc., 3 pcs., 30 pcs.
| EAN Code | 9004840392630 |
|---|---|
| Width Net | 71.20 mm |
| Height Net | 83.00 mm |
| Depth Net | 74.90 mm |
| Weight Net | 0.46 kg |
| Power Loss | 4.60 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3+N |
| Rated Current | 6 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Commutation Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pcs., 30 pcs. |