
Automatic Circuit Breaker BM ME B50/2, 10kA
Article: BM018250ME
15 800 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series with a nominal current of 50A and a breaking capacity of 10kA. Designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents in AC networks.
Technical Specifications:
- Tripping Characteristic: B (trips at current 3–5 In)
- Number of Poles: 2
- Nominal Current: 50A
- Breaking Capacity: 10kA
- Type: BMS0-ME
- Design: AC-MCB-ME (modular AC circuit breaker)
- Power Loss: 9.90W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
Physical Dimensions:
- Width: 35.60 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Weight: 0.24 kg
Regulatory Basis:
The circuit breaker complies with the requirements of standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging: available in packages of 6 and 60 units.
EAN Code: 9004840623857
| EAN Code | 9004840623857 |
|---|---|
| Net Width | 35.60 mm |
| Net Height | 83.00 mm |
| Net Depth | 74.90 mm |
| Net Weight | 0.24 kg |
| Power Loss | 9.90 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 2 |
| Nominal Current | 50 A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 6 pcs., 60 pcs. |