
Automatic circuit breaker BM ME B4/3, 10kA
Article: BM018304ME
23 680 ₸
To order
Automatic circuit breaker BM ME B4/3 is designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits in alternating current distribution networks. The three-pole device with B tripping characteristic provides reliable disconnection at a rated current of 4A and a breaking capacity of 10kA.
Technical parameters:
- Rated current: 4A
- Poles: 3
- Tripping characteristic: B
- Breaking capacity: 10kA
- Type: BMS0-ME (AC-MCB-ME)
- Series: BMS0
- Power loss: 4.40W
Dimensions and weight:
- Width: 53.40 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Net weight: 0.32 kg
Operating conditions:
- Temperature range: from -40°C to +75°C
Standards compliance:
The device is certified in accordance with EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging: 4 pcs., 40 pcs.
EAN code: 9004840628173
| EAN code | 9004840628173 |
|---|---|
| Width (net) | 53.40 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Weight (net) | 0.32 kg |
| Power loss | 4.40 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 3 |
| Rated current | 4A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 4 pcs., 40 pcs. |