
Automatic circuit breaker BM B6/3, 10kA
Article: BM018306--
25 910 ₸
To order
Automatic circuit breaker BM B6/3 is designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents. A three-pole modular device with a rated current of 6A and switching capacity of 10kA provides reliable protection in AC domestic and industrial networks.
Main parameters:
- Tripping characteristic: B (tripping at current 3–5 In)
- Number of poles: 3
- Rated voltage: 230/400V AC
- Rated current: 6A
- Switching capacity: 10kA
- Type of construction: AC-MCB (modular automatic circuit breaker)
- Operating temperature range: –40°C to +75°C
- Power loss: 5.50W
- Overall dimensions: width 53.40 mm, height 83.00 mm, depth 74.90 mm
- Weight: 0.37 kg
Compliance with standards:
The device is manufactured in accordance with EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1 pcs., 4 pcs., 40 pcs.
| EAN code | 9004840392975 |
|---|---|
| Net width | 53.40 mm |
| Net height | 83.00 mm |
| Net depth | 74.90 mm |
| Net weight | 0.37 kg |
| Power loss | 5.50 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 3 |
| Rated current | 6 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Switching capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 40 pcs. |