
Automatic Circuit Breaker BM B16/3, 10kA
Article: BM018316--
21 790 ₸
To order
Three-pole automatic circuit breaker BM B16/3 is designed to protect electrical circuits from overload and short-circuit currents in alternating current networks.
Technical specifications:
- Rated current: 16A
- Number of poles: 3
- Trip characteristic: B (trips at 3-5 times rated current)
- Breaking capacity: 10kA
- Operating voltage: AC 230/400V
- Type of execution: AC-MCB (Modular Automatic Circuit Breaker for AC)
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
- Power loss: 6,90W
Mechanical parameters:
- Width: 53,40 mm
- Height: 83,00 mm
- Depth: 74,90 mm
- Weight: 0,37 kg
Compliance with standards:
The circuit breaker is manufactured in accordance with international standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack (Austria)
Available packaging options: 1 pc., 4 pcs., 40 pcs.
| EAN code | 9004840393002 |
|---|---|
| Net width | 53,40 mm |
| Net height | 83,00 mm |
| Net depth | 74,90 mm |
| Net weight | 0,37 kg |
| Power loss | 6,90 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 3 |
| Rated current | 16 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pcs., 40 pcs. |