
Automatic Circuit Breaker BM ME B25/3, 10kA
Article: BM018325ME
12 430 ₸
To order
Automatic Circuit Breaker BM ME B25/3, 10kA is designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents. The device features three poles with a rated current of 25A and breaking capacity of 10kA, providing reliable disconnection when emergency conditions occur.
Technical specifications:
- Rated current: 25A
- Number of poles: 3
- Breaking capacity: 10kA
- Tripping characteristic: B (tripping at 3-5 times the rated current)
- Power loss: 9.40W
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
- Compliance standards: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Physical parameters:
- Width: 53.40 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Net weight: 0.32 kg
- EAN code: 9004840591538
Packaging: available in versions of 4 and 40 pieces.
Manufacturer: Schrack (VMA Group). The circuit breaker complies with all requirements of European standards for AC protective devices.
| EAN code | 9004840591538 |
|---|---|
| Net width | 53.40mm |
| Net height | 83.00mm |
| Net depth | 74.90mm |
| Net weight | 0.32kg |
| Power loss | 9.40W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 3 |
| Rated current | 25A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 4 pcs., 40 pcs. |