
Automatic Circuit Breaker BM B50/3, 10kA
Article: BM018350--
38 900 ₸
To order
Automatic circuit breaker for protection of electrical circuits against overload and short circuit. Three-pole design with rated current of 50A and breaking capacity of 10kA. Characteristic type B ensures tripping at short-circuit currents in the range of 3-5 times the rated current.
Main Parameters:
- Rated current: 50A
- Number of poles: 3
- Breaking capacity: 10kA
- Trip characteristic: B
- Type: AC-MCB (modular circuit breaker)
- Power loss: 14.90W
Operating Conditions:
- Ambient temperature range: from -40°C to +75°C
- Dimensions: 53.40mm (width) × 83.00mm (height) × 74.90mm (depth)
- Net weight: 0.37kg
Regulatory Compliance: Complies with requirements of EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack (Austria)
Packaging Options: 1 pcs., 4 pcs., 40 pcs.
| EAN Code | 9004840393040 |
|---|---|
| Width (net) | 53.40mm |
| Height (net) | 83.00mm |
| Depth (net) | 74.90mm |
| Weight (net) | 0.37kg |
| Power Loss | 14.90W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Number of Poles | 3 |
| Rated Current | 50A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 40 pcs. |