
Automatic Circuit Breaker BM B6/3+N, 10kA
Article: BM018806--
27 210 ₸
To order
The automatic circuit breaker of the BMS0 series is designed to protect electrical circuits from overcurrent and short circuits. The device features a characteristic B with a rated current of 6A and a switching capacity of 10kA. The 3+N configuration provides protection for a three-phase circuit with neutral conductor.
Technical Parameters:
- Type of execution: AC-MCB (alternating current automatic circuit breaker)
- Rated current: 6A
- Switching capacity: 10kA
- Pole configuration: 3+N
- Power dissipation: 5.60W
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
- Dimensions: 71.20 × 83.00 × 74.90 mm
- Weight: 0.46 kg
Compliance Standards:
The device is developed in accordance with standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
EAN-code: 9004840393194
| EAN-code | 9004840393194 |
|---|---|
| Net width | 71.20 mm |
| Net height | 83.00 mm |
| Net depth | 74.90 mm |
| Net weight | 0.46 kg |
| Power dissipation | 5.60 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Pole | 3+N |
| Rated current | 6A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Switching capacity | 10kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pc., 30 pc. |