
Automatic Circuit Breaker BM D13/2, 10kA
Article: BM019213--
15 210 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series with a rated current of 13 A and breaking capacity of 10 kA. Designed to protect alternating current electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Technical Specifications:
- Trip Characteristic: D (provides selectivity with cascaded installation)
- Number of Poles: 2
- Design: AC-MCB (modular alternating current breaker)
- Breaking Capacity: 10 kA at rated voltage
- Power Loss: 4.00 W
- Operating Temperature Range: from −40°C to +75°C
Physical Dimensions:
- Width: 35.60 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Weight: 0.24 kg
Standards Compliance:
The circuit breaker is designed and certified in accordance with the following standards:
- EN 60898-1:2019 (safety of automatic circuit breakers)
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013 (low-voltage switchgear and control gear)
- EN 60947-2:2017 + A1:2020 (electrical safety)
- EN 63000:2018 (environmental requirements)
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs.
| EAN Code | 9004840398298 |
|---|---|
| Width Net | 35.60 mm |
| Height Net | 83.00 mm |
| Depth Net | 74.90 mm |
| Weight Net | 0.24 kg |
| Power Loss | 4.00 W |
| Min. Ambient Temperature | −40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 2 |
| Rated Current | 13 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs. |