
Automatic Circuit Breaker BM D25/2, 10kA
Article: BM019225--
17 830 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series for alternating current with rated current 25A and breaking capacity 10kA. The D trip characteristic provides selective tripping at overload currents and short circuits. Designed for protection of electrical circuits in distribution boards and control panels.
Technical Parameters:
- Rated current: 25A
- Number of poles: 2
- Trip characteristic: D
- Breaking capacity: 10kA at 230V AC
- Execution: AC-MCB (modular circuit breaker for alternating current)
- Power loss: 5.20W
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
- Casing type: modular, 2 modules (35.60mm)
Compliance with Standards: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack (Austria)
Dimensions and Weight: width 35.60mm, height 83.00mm, depth 74.90mm, weight 0.24kg
Packaging Options: 1 pcs, 6 pcs, 60 pcs
| EAN code | 9004840398328 |
|---|---|
| Width (net) | 35.60 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Weight (net) | 0.24 kg |
| Power loss | 5.20 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 2 |
| Rated current | 25 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 6 pcs, 60 pcs |