
BM D32/2 Automatic Circuit Breaker, 10kA
Article: BM019232--
19 100 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker BM D32/2 is designed for protection of electrical circuits from overloads and short circuits. Rated current: 32A, breaking capacity: 10kA, trip characteristic: D provide reliable operation in industrial and residential AC networks.
Technical parameters:
- Network voltage: alternating current (AC)
- Number of poles: 2
- Protection type: electromagnetic and thermal
- Execution: modular circuit breaker (AC-MCB)
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
- Power loss: 7.40W
- Dimensions: 35.60 × 83.00 × 74.90 mm
- Weight: 0.24 kg
Standards compliance: The circuit breaker is developed in accordance with EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006+A1:2009+A2:2013, EN 60947-2:2017+A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack (Austria)
Packaging options: 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs.
| EAN code | 9004840398335 |
|---|---|
| Width net | 35.60 mm |
| Height net | 83.00 mm |
| Depth net | 74.90 mm |
| Weight net | 0.24 kg |
| Power loss | 7.40 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 2 |
| Rated current | 32 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs. |