
Automatic Circuit Breaker BM ME D6/3, 10kA
Article: BM019306ME
12 500 ₸
To order
Automatic circuit breaker of modular type for protection of alternating current electrical circuits. Designed for installation on DIN-rails in distribution boards and control panels.
Main Characteristics:
- Rated Current: 6A
- Number of Poles: 3
- Trip Characteristic: D (for circuits with high inrush currents)
- Breaking Capacity: 10 kA
- Voltage: AC (alternating current)
- Power Loss: 4.40 W
Operating Conditions:
- Temperature Range: from -40°C to +75°C
- Type of Design: AC-MCB-ME (modular automatic circuit breaker with electronic release)
Dimensions:
- Width: 53.40 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Weight: 0.37 kg
Regulatory Standards: Conforms to standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging: 4 pcs., 40 pcs.
| EAN Code | 9004840622539 |
|---|---|
| Width (Net) | 53.40 mm |
| Height (Net) | 83.00 mm |
| Depth (Net) | 74.90 mm |
| Weight (Net) | 0.37 kg |
| Power Loss | 4.40 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 3 |
| Rated Current | 6A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 4 pcs., 40 pcs. |