
Automatic Circuit Breaker BM ME D10/3, 10kA
Article: BM019310ME
12 130 ₸
To order
Automatic circuit breaker of modular design for protection of electrical circuits from overload and short circuits. Intended for use in alternating current distribution panels.
Technical Specifications:
- Rated Current: 10A
- Number of Poles: 3
- Switching Capacity: 10kA
- Trip Characteristic: D (for circuits with high inrush currents)
- Operating Voltage: AC 230/400V
- Type of Design: Modular (AC-MCB-ME)
- Power Loss: 4.60W
- Temperature Range: from -40°C to +75°C
Dimensional Parameters:
- Width: 53.40 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Weight: 0.37 kg
Regulatory Compliance:
Approved according to standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging: 4 pcs. and 40 pcs.
EAN Code: 9004840622546
| EAN Code | 9004840622546 |
|---|---|
| Width (net) | 53.40 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Weight (net) | 0.37 kg |
| Power Loss | 4.60 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 3 |
| Rated Current | 10 A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Switching Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 4 pcs., 40 pcs. |