
Automatic Circuit Breaker BM D13/3, 10kA
Article: BM019313--
24 640 ₸
To order
An automatic circuit breaker from the BMS0 series designed to protect electrical circuits against overloads and short circuits. A three-pole modular device with a rated current of 13A and a breaking capacity of 10kA provides reliable operation in the temperature range from -40°C to +75°C.
Main parameters:
- Trip characteristic: D (for circuits with high inrush currents)
- Design: AC-MCB (alternating current, modular circuit breaker)
- Power loss: 5.90W
- Dimensions: 53.40 × 83.00 × 74.90 mm
- Weight: 0.36 kg
Standards compliance: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack. Available packaging options: 1 pc., 4 pcs., 40 pcs.
| EAN code | 9004840398397 |
|---|---|
| Width (net) | 53.40 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Weight (net) | 0.36 kg |
| Power loss | 5.90 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 3 |
| Rated current | 13 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pcs., 40 pcs. |