
Automatic Circuit Breaker BM ME D16/3, 10kA
Article: BM019316ME
12 130 ₸
To order
Three-pole automatic circuit breaker from the BMS0 series with 16 A rated current and 10 kA breaking capacity. Designed for protection of AC electrical circuits in distribution boards and installations.
Main characteristics:
- Rated current: 16 A
- Breaking capacity: 10 kA
- Number of poles: 3
- Trip characteristic: D (for circuits with high inrush currents)
- Type: BMS0-ME (modular execution for DIN rail)
- Design: AC-MCB-ME
Operating parameters:
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
- Power loss: 6.90 W
Dimensions and weight:
- Width: 53.40 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Weight: 0.37 kg
Regulatory basis:
Manufactured in accordance with standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack (Austria)
Packaging options: 1 pc., 4 pcs., 40 pcs.
EAN code: 9004840622553
| EAN code | 9004840622553 |
|---|---|
| Width net | 53.40 mm |
| Height net | 83.00 mm |
| Depth net | 74.90 mm |
| Weight net | 0.37 kg |
| Power loss | 6.90 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 3 |
| Rated current | 16 A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pcs., 40 pcs. |