
Automatic Circuit Breaker BM D32/3+N, 10kA
Article: BM019832--
28 590 ₸
To order
Automatic circuit breaker with D characteristic for protection of electrical circuits against overloads and short circuits. The device is designed for use in distribution boards and electrical panels.
Main Parameters:
- Nominal current: 32 A
- Configuration: 3 phases + neutral (3+N)
- Switching capacity: 10 kA
- Trip characteristic: D (time-current characteristic for circuits with inductive load)
- Voltage: alternating current (AC)
- Power loss: 11.40 W
Operating Conditions:
- Ambient temperature range: from -40°C to +75°C
- Standard DIN rail mounting
- Dimensions (WxHxD): 71.20 x 83.00 x 74.90 mm
- Weight: 0.45 kg
Standards Compliance:
The device is certified in accordance with EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack (BMS0 series, BMS0 type)
| EAN code | 9004840398533 |
|---|---|
| Width net | 71.20 mm |
| Height net | 83.00 mm |
| Depth net | 74.90 mm |
| Weight net | 0.45 kg |
| Power loss | 11.40 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Pole | 3+N |
| Nominal current | 32 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Switching capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 3 pcs., 30 pcs. |