
Automatic Circuit Breaker BM D63/3+N, 10kA
Article: BM019863--
68 560 ₸
To order
Automatic Circuit Breaker BM D63/3+N is designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. The modular device is manufactured in accordance with the requirements of standard EN 60947-2:2017 + A1:2020.
Main characteristics:
- Rated current: 63A
- Configuration: 3-pole + neutral (3+N)
- Trip characteristic: D (for circuits with high inrush currents)
- Breaking capacity: 10kA
- Type: AC-MCB (modular automatic circuit breaker for alternating current)
- Manufacturer: Schrack
Technical parameters:
- Power loss: 16,60W
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
- Weight: 0,45kg
- Overall dimensions: 71,20 × 83,00 × 74,90 mm
- EAN code: 9004840562224
Packaging options: 1 pc, 3 pcs, 30 pcs
| EAN code | 9004840562224 |
|---|---|
| Width net | 71,20mm |
| Height net | 83,00mm |
| Depth net | 74,90mm |
| Weight net | 0,45kg |
| Power loss | 16,60W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 3+N |
| Rated current | 63A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60947-2:2017 + A1:2020 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc, 3 pcs, 30 pcs |