
Automatic Circuit Breaker BM C16/1+N, 4.5kA
Article: BM417616--
6 545 ₸
In stock
Automatic circuit breaker designed for protection of electrical circuits in residential and commercial installations. Provides protection against overloads and short-circuit currents.
Main Parameters:
- Rated Current: 16 A
- Configuration: 1 pole + neutral (1+N)
- Trip Characteristic: C (for circuits with moderate inrush current)
- Breaking Capacity: 4.5 kA at 230 V AC
- Type: AC-MCB (modular automatic circuit breaker for alternating current)
Technical Specifications:
- Compliance Standards: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
- Power Loss: 2.60 W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
- Device Type: BMS4
- Manufacturer: Schrack
Physical Dimensions and Weight:
- Module Width: 35.60 mm (two-module width)
- Height: 85.00 mm
- Depth: 75.00 mm
- Net Weight: 0.22 kg
- EAN Code: 9004840390605
Available Packaging Options: Packaging variants: 1 pc., 6 pcs., 60 pcs.
| EAN Code | 9004840390605 |
|---|---|
| Net Width | 35.60 mm |
| Net Height | 85.00 mm |
| Net Depth | 75.00 mm |
| Net Weight | 0.22 kg |
| Power Loss | 2.60 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1+N |
| Rated Current | 16 A |
| Type | BMS4 |
| Series | BMS4 |
| Breaking Capacity | 4.5 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pcs., 60 pcs. |