
Automatic Circuit Breaker BM ME C6/2, 6kA
Article: BM617206ME
7 940 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker of the BMS6 series by Schrack manufacturer with a rated current of 6A and a breaking capacity of 6kA. The type C characteristic circuit breaker is designed to protect electrical circuits against overloads and short circuits.
Main parameters:
- Rated current: 6A
- Breaking capacity: 6kA
- Number of poles: 2 poles
- Trip characteristic: C
- Design: AC-MCB-ME (modular for mounting on DIN-rail)
- Power dissipation: 2.90W
Ambient temperature range:
- Minimum ambient temperature: -40°C
- Maximum ambient temperature: 75°C
Physical dimensions:
- Width: 35.60mm (2 DIN modules)
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net weight: 0.24kg
Standards and regulations:
The circuit breaker complies with the requirements of international standards EN 60898-1:2019 (household automatic circuit breakers), EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020 (low-voltage switchgear and control gear), EN 63000:2018 (requirements for materials and substances).
Packaging options: 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs.
EAN code: 9004840526929
| EAN code | 9004840526929 |
|---|---|
| Net width | 35.60mm |
| Net height | 83.00mm |
| Net depth | 74.90mm |
| Net weight | 0.24kg |
| Power dissipation | 2.90W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 2 |
| Rated current | 6A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs. |