
Automatic Circuit Breaker BM C32/2, 6kA
Article: BM617232--
8 375 ₸
In stock
Automatic Circuit Breaker BM C32/2 — a modular two-pole automatic switch designed to protect electrical circuits in distribution panels and power supply systems. Provides protection against overloads and short circuits.
Key Specifications:
- Rated Current: 32A
- Tripping Characteristic: C (for distribution circuit protection)
- Breaking Capacity: 6kA
- Number of Poles: 2
- Type: AC-MCB (Automatic Circuit Breaker for alternating current)
- Installation Width: 35.60mm (two standard DIN-profile modules)
- Power Loss: 8.10W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
- Weight: 0.24kg
Standards Compliance: EN 60898-1:2019 (domestic automatic circuit breakers), EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
The circuit breaker is used in electrical supply systems of residential buildings, apartments, and industrial facilities for selective protection of electrical circuits against emergency operating conditions.
| EAN Code | 9004840396904 |
|---|---|
| Net Width | 35.60mm |
| Net Height | 83.00mm |
| Net Depth | 74.90mm |
| Net Weight | 0.24kg |
| Power Loss | 8.10W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 2 |
| Rated Current | 32A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Breaking Capacity | 6kA |
| Version | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pcs., 60 pcs. |