
BM ME C40/2, 6kA Automatic Circuit Breaker
Article: BM617240ME
8 280 ₸
To order
Modular type automatic circuit breaker for protection of alternating current electrical circuits. Designed for installation in distribution panels and control cabinets.
Main characteristics:
- Rated current: 40 A
- Breaking capacity: 6 kA
- Number of poles: 2
- Trip characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Execution type: AC-MCB-ME (modular automatic circuit breaker for alternating current)
Technical parameters:
- Rated voltage: according to EN 60898-1:2019
- Power loss: 7.50 W
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
- Mechanical strength: in compliance with standard requirements
Overall dimensions:
- Width: 35.60 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Weight: 0.24 kg
Standards and compliance:
The circuit breaker is designed in accordance with:
- EN 60898-1:2019 (electromechanical characteristics)
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013 (low-voltage control apparatus)
- EN 60947-2:2017 + A1:2020 (low-voltage switchgear and control gear)
- EN 63000:2018 (declaration of conformity of materials)
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1, 6 or 60 pieces
| EAN code | 9004840526974 |
|---|---|
| Width (net) | 35.60 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Weight (net) | 0.24 kg |
| Power loss | 7.50 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 2 |
| Rated current | 40 A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Execution | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs. |