
Automatic Circuit Breaker BM C0.5/3, 6kA
Article: BM6173005-
49 350 ₸
To order
The BM C0.5/3 automatic circuit breaker is designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. The device is manufactured in AC-MCB execution (alternating current, miniature circuit breaker) and belongs to the BMS6 series by Schrack.
Key Specifications:
- Rated Current: 0.50 A
- Number of Poles: 3
- Trip Characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Breaking Capacity: 6 kA
- Voltage Type: Alternating Current (AC)
- Power Loss: 3.50 W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
Dimensions and Weight:
- Width: 53.40 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Net Weight: 0.36 kg
Standard Compliance:
The device is certified in accordance with:
- EN 60898-1:2019 (automatic circuit breakers for alternating current)
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013 (low-voltage switchgear)
- EN 60947-2:2017 + A1:2020 (updated requirements)
- EN 63000:2018 (substances of concern)
Packaging Options: 1 piece, 4 pieces, 40 pieces
EAN Code: 9004840680508
| EAN Code | 9004840680508 |
|---|---|
| Width (net) | 53.40 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Weight (net) | 0.36 kg |
| Power Loss | 3.50 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Rated Current | 0.50 A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Breaking Capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 piece, 4 pieces, 40 pieces |