
Automatic Circuit Breaker BM C20/3, 6kA
Article: BM617320--
12 160 ₸
In stock
Three-pole automatic circuit breaker designed for protection of alternating current electrical circuits. Provides switching and protection against overloads and short-circuit currents in electrical distribution systems.
Main parameters:
- Rated current: 20A
- Switching capacity: 6kA
- Trip characteristic: C (for circuits with moderate inrush current)
- Number of poles: 3
- Type: AC-MCB (alternating current automatic circuit breaker)
- Series: BMS6
Technical specifications:
- Power loss: 9,80W
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
- Dimensions: width 53,40mm, height 83,00mm, depth 74,90mm
- Weight: 0,36kg
- EAN code: 9004840397178
Compliance with standards:
The device complies with requirements of EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1 pc., 4 pcs., 40 pcs.
| EAN code | 9004840397178 |
|---|---|
| Net width | 53,40mm |
| Net height | 83,00mm |
| Net depth | 74,90mm |
| Net weight | 0,36kg |
| Power loss | 9,80W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Rated current | 20A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Switching capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pcs., 40 pcs. |