
1 / 6
1 / 6
Automatic Circuit Breaker BM ME C32/3, 6kA
Article: BM617332ME
12 430 ₸
To order
Three-pole automatic circuit breaker of the BMS6 series, type BMS6-ME, with a rated current of 32 A and a breaking capacity of 6 kA. Designed to protect alternating current circuits against overloads and short circuits.
Main Parameters:
- Trip Characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Rated Voltage: AC (alternating current)
- Number of Poles: 3
- Rated Current: 32 A
- Breaking Capacity: 6 kA
- Power Loss: 12.10 W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
Constructive Parameters:
- Dimensions (WxHxD): 53.40 x 83.00 x 74.90 mm
- Net Weight: 0.37 kg
- Design: AC-MCB-ME (micro-modular design)
Compliance Standards:
- EN 60898-1:2019 (Small automatic circuit breakers)
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013 (Low-voltage switchgear and control gear)
- EN 60947-2:2017 + A1:2020
- EN 63000:2018 (Hazardous substances)
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: single unit, pack of 4 units, pack of 40 units
| EAN Code | 9004840527056 |
|---|---|
| Width (Net) | 53.40 mm |
| Height (Net) | 83.00 mm |
| Depth (Net) | 74.90 mm |
| Weight (Net) | 0.37 kg |
| Power Loss | 12.10 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Rated Current | 32 A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking Capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 unit, 4 units, 40 units |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker BM ME C32/3, 6kA (JPG, 1.5 MB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker BM ME C32/3, 6kA (JPG, 1.5 MB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker BM ME C32/3, 6kA (JPG, 1.5 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker BM ME C32/3, 6kA (JPG, 1.6 MB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker BM ME C32/3, 6kA (JPG, 1.4 MB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker BM ME C32/3, 6kA (JPG, 1.4 MB)