
Automatic Circuit Breaker BM C2/3+N, 6kA
Article: BM617802--
26 140 ₸
To order
The automatic circuit breaker (AC-MCB) BMS6 series is designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents. The device is rated for a nominal current of 2A with a C tripping characteristic and a breaking capacity of 6kA.
Key Characteristics:
- Configuration: 3 phases + neutral (3+N)
- Nominal Current: 2A
- Characteristic: C (tripping at 5-10×In for overload)
- Breaking Capacity: 6kA
- Power Loss: 4.30W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
- Execution: AC-MCB (alternating current)
Dimensions and Weight:
- Width: 71.20mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net Weight: 0.48kg
Standards Compliance:
The device complies with the requirements of EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: 1 pc., 3 pcs., 30 pcs.
| EAN-Code | 9004840397499 |
|---|---|
| Net Width | 71.20mm |
| Net Height | 83.00mm |
| Net Depth | 74.90mm |
| Net Weight | 0.48kg |
| Power Loss | 4.30W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3+N |
| Nominal Current | 2A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Breaking Capacity | 6kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pcs., 30 pcs. |