
Automatic circuit breaker BM ME C2/3+N, 6kA
25 000 ₸
The BM ME C2/3+N automatic circuit breaker is designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents. A modular device with characteristic C provides selective protection in distribution panels of residential and commercial facilities.
Main parameters:
- Nominal current: 2A
- Pole configuration: 3+N (three phases + neutral)
- Breaking capacity: 6kA
- Characteristic: C (tripping multiplicity 5-10In)
- Power loss: 4.30W
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
Construction and design:
The circuit breaker is manufactured in AC-MCB-ME design according to EN 60898-1 standard and is intended for installation on DIN-rails in distribution devices. Compact dimensions (width 71.20 mm, height 83.00 mm, depth 74.90 mm) enable efficient use of panel space.
Standards compliance:
Manufactured in accordance with international standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack (Austria)
| EAN code | 9004840528855 |
|---|---|
| Net width | 71.20 mm |
| Net height | 83.00 mm |
| Net depth | 74.90 mm |
| Net weight | 0.46 kg |
| Power loss | 4.30 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3+N |
| Nominal current | 2A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 3 pcs., 30 pcs. |