
Automatic Switch BM B16/3, 6kA
Article: BM618316--
12 160 ₸
To order
An automatic switch of the BMS6 series designed to protect electrical circuits from overload and short-circuit currents. A three-pole modular device with a nominal current of 16A and switching capacity of 6kA is used in distribution boards and AC electrical installations.
Technical Specifications:
- Nominal Current: 16A
- Number of Poles: 3
- Tripping Characteristic: B (tripping at current 3-5 In)
- Switching Capacity: 6kA
- Design Type: AC-MCB (Alternating Current Miniature Circuit Breaker)
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
- Power Loss: 6.90W
- Net Dimensions: 53.40 × 83.00 × 74.90 mm
- Net Weight: 0.36 kg
- EAN Code: 9004840397048
Compliance Standards:
The device is certified according to standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: 1 pcs., 4 pcs., 40 pcs.
| EAN Code | 9004840397048 |
|---|---|
| Net Width | 53.40mm |
| Net Height | 83.00mm |
| Net Depth | 74.90mm |
| Net Weight | 0.36kg |
| Power Loss | 6.90W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 3 |
| Nominal Current | 16A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Switching Capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 40 pcs. |